Antidepresanlar cinsel yaşamı etkiliyor mu

Antidepresanlar cinsel yan etkilere neden olabilir.Bazı insanlar için antidepresanların cinsel yan etkileri zamanla azalabilir. Diğerleri için bu yan etkiler devam edebilir.

Depresyon tedavilerinizin cinsel yan etkilere neden olduğundan şüpheleniyorsanız, işte yapabilecekleriniz…

Antidepresanlar cinsel yan etkilere nasıl neden olur

Yakın zamanda bir antidepresana başladıysanız ve cinsel işlev bozukluğu belirtileri yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Libido kaybı, yetişkinler için yaygın bir sorundur.

Araştırmalara göre, depresyon yüzde 50 ila 70 oranında daha yüksek cinsel istek azalması riski yaratıyor. Ek olarak, cinsel işlev bozukluğu, depresyon gelişme riskini yüzde 130 ila 200 kadar artırabilir.

Teorik olarak, depresyon cinsel dürtülerinizin azalmasına neden oluyorsa, tedavi aramak yardımcı olabilir. Ancak bazı depresyon tedavileri cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

Çok fazla serotonin almak (depresyon tedavisinde önemli bir işlev), cinsel dürtülerinizi engelleyebilir.

Antidepresanlar aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

– Libido kaybı veya genel seks yapma arzusunda azalma

– Azalan uyarılma

– Erkeklerde erektil disfonksiyon

– Kadınlarda vajinal kuruluk

– Orgazm sorunları

Kesin yan etkiler kişiden kişiye değişebilir ve olası tüm semptomları yaşamayabilirsiniz.

Depresyon tedavilerinin cinsel yan etkileriyle nasıl baş edilir

Antidepresanlar nedeniyle cinsel yan etkiler yaşamak, bu semptomlara tamamen bağlı kaldığınız anlamına gelmez. Bazı durumlarda çözüm, vücudunuz ilaca alışmasını beklemek olabilir. Bir süre sonra, daha az cinsel yan etki yaşayabilirsiniz. Bireysel deneyiminize bağlı olarak, belirtileriniz yalnız zamanla hafiflemeyebilir.

Cinsel işlev bozukluğu birkaç hafta devam ederse, doktorunuz şunları önerebilir:

– Doz ayarı (doktorunuzla konuşmadan ilaçlarınızı asla kesmeyin)

– İlaçları değiştirmek

– En az yan etki riski olan bir antidepresan seçmek

Doktorunuz ayrıca, orijinal ilacınızın yan etkilerini önlemeye yardımcı olmak için tedavi planınıza ek bir antidepresan eklemenizi önerebilir.

Antidepresan alıyorsanız ve cinsel işlev bozukluğu yaşıyorsanız, seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuzla konuşmadan asla dozajınızı azaltmayın veya ilacınızı tamamen kesmeyin. Bu, depresyon belirtilerinin geri dönme riskinizi artırabilir. Her zaman önce doktorunuzla konuşun.

Ayrıca cinsel yan etkiler korkusunun sizi depresyon tedavisi görmekten alıkoymasına izin vermemelisiniz. Antidepresan alan herkes aynı yan etkileri yaşamaz. Depresyon için ilaç almaya ilk başladığınızda, cinsel yan etkileri genellikle yaşarsınız. Bazı antidepresanlar bu risklerden daha fazlasını taşırlar. Bazı insanlar için yan etkiler geçicidir. İlaçları değiştirerek veya tedavinizi başka şekillerde ayarlayarak da bu semptomları yönetebilirsiniz.

Depresyon tedavinizle ilgili endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Cinsel yan etkilerin yönetilmesi zaman alabilir, bu nedenle ilacınızı tamamen kesmek yerine doktorunuza danışmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir