İkizlere Hamile Olma Şansınızı Artıran 7 Yiyecek

Bir bebek hayatınızda muazzam mutluluk getirir ve ikiz bebekler iki kat daha eğlencelidir ve kendinizi dünyanın zirvesinde hissettirir. Ancak tüm ebeveynler aynı görüşe sahip değil. Pek çok kişi aynı anda ikiz veya daha fazla bebek sahibi olmaktan korkarken, diğerleri umutsuzca ikiz bebek sahibi olmak isteyebilir. Siz ve eşiniz ikinci kategoride misiniz? O halde bu makale tam size göre! 

Yazı İçeriği

 • İkizlere Hamile Olma Şansınızı Artıran Yiyecekler
  • Ananas Çekirdeği
  • Tapyoka
  • Folik Asit
  • Yam Sebzesi (Dioscorea)
  • Süt
  • Maca kökü
  • Karbonhidratlar
 • İkizlere Sahip Olma Şansınızı Artırmanın Diğer Yolları
  • 1. Tüp Bebek (IVF) Yöntemi
  • 2. Doğurganlık İlaçları

İkizlere Hamile Olma Şansınızı Artıran Yiyecekler

doğal yollardan ikizlere hamile kalmak için gıdalar

İşe yarayan sadece genleriniz değil, aynı zamanda beslenme alışkanlıklarınızdır. Aşağıdaki makalede, doğurganlığınızı artırabilecek çeşitli yiyecekleri listeledik, böylece ikizlere hamile olma şansınız daha yüksek.

Ananas Çekirdeği

Ananaslar, fetiliteyi artırabileceği için ikiz bebek sahibi olma şansınızı artırmanın harika bir yoludur. Ananas meyvesinin çekirdeğini diyetinize dahil edebilirsiniz.

Ananaslarda bir tür protein olan bromelainin varlığı yumurtlama ve döllenmeye yardımcı olur.

Tapyoka

Tapyoka nişastalı bir üründür. Çoğu kadın yumurtlama sırasında bir yumurta bırakır. İkizler, döllenmeden sonra yumurta ikiye bölündüğünde veya iki ayrı yumurta döllendiğinde oluşur.

İkizlere Hamile Olma İhtimali Arttıran Yiyecekler

Bazı araştırmacılar, tapyoka yemenin bir kadının yumurtlama sırasında birden fazla yumurta salmasına yardımcı olabileceğini kanıtladı. Birden fazla yumurtanın serbest bırakılması ikiz doğurma olasılığını artırır. Bununla birlikte, bu durumda, ikizler tek yumurta ikizi değil, çift ​​yumurta ikizleri olabilir , çünkü iki ayrı yumurta döllenir.

Folik Asit

Folik asit , büyüyen bebeğinizin temel gereksinimlerinden biridir ve doktorunuz hamileliğiniz sırasında diğer vitaminlerle birlikte folik asit takviyeleri önerebilir . Avokado, ıspanak, brokoli ve kuşkonmaz da iyi bir folik asit kaynağıdır. Bunun dışında hamile kalmaya çalışan kadınların gebe kalma şanslarını artırmak için düzenli olarak folik asit tüketmeleri önerilmektedir.

İkizlere Hamile Olma Şansınızı Artıran Yiyecekler

Araştırmacılar ayrıca, daha yüksek miktarda folik asit almanın bir kadının ikiz bebek sahibi olma şansını artırabileceğini de tespit ettiler. İkizleri hamile bırakmaya çalışıyorsanız, doğurganlığınızı artırmak için önerilen dozun iki katını alabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun. Forum sayfamızda Hamilelikte Folik Asit Kullananlar yorumlarına bakabilirsiniz.

Yam Sebzesi (Dioscorea)

Yam sebzesi pek çok vatantaş tarafından bilinmez. Tatlı patatese benzer. Afrika, asya tarafında olan yumru türünde bir sebzedir.

Çalışmalardan birinde Nijerya’daki Yoruba kabilesine mensup kişilerin yüksek oranda ikiz doğum yaptığı görüldü. Diyetlerindeki önemli miktarda patates nedeniyle olduğu tespit edildi.

Yamlar, zengin bir progesteron ve fitoöstrojen kaynağıdır ve bu, aşırı yumurtlamaya yol açabilir. Bu nedenle, diyetlerindeki yüksek miktarda patates, ikiz veya çoklu doğumların olası bir nedeni olarak bildirildi.

Süt

Yapılan bir çalışmada, daha fazla süt ve süt türevleri tüketen kadınların, daha az süt veya süt ürünleri tüketen kadınlara göre ikiz bebek sahibi olma olasılığının beş kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

çoğul gebelik şansını artıran gıdalar

Süt ve diğer süt ürünleri tüketiminin vücutta ‘insülin benzeri büyüme faktörü’ adı verilen belirli bir protein türünü artırdığı görüldü. Bu tür protein inek sütünde bulunur ve diğer hayvansal ürünlerden de elde edilebilir. Daha fazla süt tükettiğinizde, yumurtalıklarınızın daha fazla yumurta salma şansı artar ve bu da ikizlere hamile kalma olasılığını artırır.

Maca kökü

Maca kökü tüketimi, doğurganlık sorunları yaşayan erkekler ve kadınlar için çok faydalıdır. Ek olarak, ikiz bebek sahibi olmak isteyen kadınlara doğurganlıklarını artırabileceği için maca kökü tüketilmesi önerilmektedir.

maca kökü ile hamile kalanlar

Bu iddiayı destekleyen çok fazla kanıt bulunmamakla birlikte, denemeye değer. Bu kök çiğ, kurutulmuş veya toz halinde tüketilebilir. Kısırlıkta Mucize bitki MACA adlı forum konusuna bakabilirsiniz.

Karbonhidratlar

İkiz bebekler için plan yapmak istiyorsanız karbonhidratlar iyi bir seçenektir. Karbonhidratlar vücudunuz için harikadır.

Baklagiller, tahıllar ve sebzeler gibi gıda maddeleri harika bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu tür bir diyetle doğurganlığın artması nedeniyle sadece ikizlere sahip olma olasılığınız daha yüksek değil, aynı zamanda karbonhidratlar açısından zengin bir diyet bebeklerde nöral doğum kusurlarını önlemeye bile yardımcı olabilir. En Sağlıklı 10 Düşük Karbonhidratlı Sebze adlı makalemize göz atabilirsiniz.

hamile kalmayı kolaylaştıran besinler

Dikkat: Diyetinize yukarıda belirtilen yiyecekleri eklemek ikiz bebek sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, hamile kalmaya çalışırken herhangi bir diyet değişikliği yapmadan önce doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Bu diyet değişikliklerinin yanı sıra, bazı yaşam tarzı değişiklikleri de yapılması önerilir.

Eğer zayıfsanız, biraz kilo almanız önerilir çünkü araştırmalar fazla kilolu kadınların ikiz bebeklerle hamile kalma şansının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Daha kısa ya da ortalama boylu kadınlara göre daha uzun boylu kadınların ikiz doğurma olasılığının daha yüksek olduğu da gözlemlenmiştir. Emziriyorsanız ve ikiz doğurmayı planlıyorsanız, emzirmeye devam etmek iyi bir fikirdir. Bunun nedeni, emzirmenin ikiz olma şansınızı 9 kat artırmasıdır.

İkiz çocuk sahibi olmak, genlerinize de bağlı olabilir. Örneğin, Afrikalı kadınların ikiz doğurma şansı Kafkas kadınlarına göre daha yüksektir; İspanyol veya Asyalı kadınların ikiz bebek sahibi olma olasılığı daha düşüktür.

İkizlere Sahip Olma Şansınızı Artırmanın Diğer Yolları

İkizlere hamile kalma şansınızı artırmak için bazı tıbbi yöntemler vardır. Ancak şu yöntemleri değerlendirirken mutlaka doktorunuza danışın:

1. Tüp Bebek (IVF) Yöntemi

Tüp bebek sırasında kadından alınan yumurtalar, eşinin spermi tarafından laboratuvarda alınır ve döllenir.

tüp bebekle ikiz bebek sahibi olma yöntemi

Embriyolar oluştuğunda, pozitif bir gebelikle sonuçlanması için bir veya daha fazla kadının rahmine transfer edilir. Bununla birlikte, birden fazla embriyo transferinin çoğul gebeliklere (veya ikizlere) neden olabileceği görülmektedir. Bu nedenle, ikiz bebek sahibi olma olasılığınızı artırmak için IVF (tüp bebek) tedavisini tercih edebilirsiniz.

2. Doğurganlık İlaçları

Doğurganlık ilaçları, gebe kalma şansını artırmak için yumurtalıklar tarafından salınan yumurta sayısını artırır. Bununla birlikte, bu aynı zamanda birden fazla yumurtanın döllenme olasılığını da artırarak çift yumurta ikizlerine neden olur.

Doğurganlık ilaçları tıbbi ve fiziksel sağlığınıza bağlı olarak sadece belirli bir miktarda alınabileceğinden, çoğul gebelik yöntemi denemeden önce bir doktora danışılmalıdır.

Kuşkusuz ikiz bebek doğurma şansınızı etkileyebilecek birçok faktör vardır. Ancak yukarıda belirtilen bazı önerileri uygulayarak ikiz bebek sahibi olmak için deneyebilirsiniz. İkiz bebek sahibi olmak hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir