Terapistlerinin önerdiği 15 ilişki tavsiyesi

“Aşk birçok şey olabilir ama her şeyi göz önüne aldığımızda, bir seçimden ibarettir.”

İşte derlediğimiz tavsiyeler:

“Bir durum sizi rahatsız ettiğinde bunu partnerinize direkt belirtin.”

“Bir evlilik danışmanı olan annemin bana söylediği şeylerden biri de, ilişkide yaşanan bir durumun kişiyi rahatsız etmesi durumunda partnerine bu direkt söylenmesi gerektiğiydi. Mesela, eğer partnerinizin kirli çamaşırlarının banyo zemininde öylece birikmesi sizi rahatsız ediyorsa bunu direkt paylaşmak sizi anlamsız bir tartışmaya girmekten koruyacaktır.”

—jasminej45543eebf

“İlişkinizde görmek istediğiniz değişimi, siz gerçekleştirin.”

“Eğer ilişkinizde daha az kavga, daha az tartışma, daha az suçlama istiyorsanız partnerinizden beklediğiniz davranışı siz gerçekleştirmelisiniz. Onların davranışlarını kontrol etmeniz mümkün değil, ama o davranışlara karşı olan tavrınızı belirlemek mümkün.”

—saras4ee505300

“Hayatınızın aşkını siz seçemezsiniz ama bu minnettar olamayacağınız anlamına gelmez.”

“Eski partnerim hayatında işlerin yolunda gitmediğini düşünüp, “Keşke başka bir dönemde tanışsaydık.” şikayetine terapistimiz böyle bir cevap vermişti. Artık zamanlamadan ziyade, karşı tarafa odaklanmaya çalışıyorum.”

—emilym45c4724ec

“Kendinizi tartışmadan ayrı tutun.”

“Kayınvalidemle yaşadığım bir tartışmada terapistim durumun dışında kalmamı tavsiye etmişti. Partnerimden de olaya herhangi bir şekilde dahil olup tartışmanın büyümesini istemedim. Kendimi tartışmadan soyutladım. Bu olay üzerinden 9 yıl geçti ve aldığım en iyi tavsiye bu olabilir.”

—ilikenarwhals

“Birbirinize cephe almak yerine, probleminizi karşınıza alın.”

“Unutmayın ki, bu işte birliktesiniz.”

—melpopo

“Çiftler, yaşlandıkça değişir.”

“Terapistimin bana ve o zamanki nişanlıma (şimdi kocam) söylediği en önemli şey, yaşlandıkça çiftlerin de değişiyor olmasıydı. İlişkide birtakım değişiklerin yaşanması tamamen normal. Önemli olan, ne olursa olsun değişimleriyle birlikte sevmek. Bu konularda anksiyete yaşadığım için, bu tavsiye bana çok yardımcı oldu.”

—thomsonmikayla

“Tartışmanızı direkt karşı tarafa yansıtmayın.”

“Bana kötü davrandın.” yerine “Dediğin şey beni üzdü.” demek daha yararlı olabilir. Böylece, karşı tarafı direkt suçlamaktan kaçınmış olursunuz. Bu durumda tartışmanızın odağı sizin nasıl hissetiğinizle ilgili olacaktır. Bu önemli bir tavsiye çünkü partnerinizin eylemde bulunduğu davranışta onların değil, sizin düşünceniz önem taşıyacaktır.”

—kimberlyy403bcd84b

“İlişkiniz daima dörtlük dörtlük olmayabilir.”

“Partneriniz bazen kendi veremediği ilgiyi sizden bekleyebilir ama unutmayın ki bu geçici bir durumdur.”

—leighshivers36

“Pasif-Agresif davranışlarda bulunmayın.”

“Yetişkinler, ihtiyaçları hakkında birbirleriyle iletişim kurabilmelidir.O yüzden, konuşulmamış bir konu hakkında karşı taraftan nasıl hissettiğinizi anlamasını beklemeyin.” Tavırla söylenen küçük şeylere cevap vermeyin, partnerinizin tam olarak aktarmadığı bir şeye böyle sinirlenmez veya yanlış anlamlar çıkarmazsınız.”

—amyrousep

“Önemli bir tartışmayı telefon üzerinde yapmayın.”

“Mesajlar üzerinden partnerinizin hislerini veya beden dilini anlayamazsınız. O yüzden partnerimle ne zaman bir anlaşmazlık yaşasak, bunu yüz yüze konuşarak çözüyoruz.”

—teresabuchanant

“Partnerinizi mutlu etmek sizin göreviniz değil.”

“Oldukça kötü bir depresyon yaşadığım dönemde terapistimiz bunu söylemişti. Durum öyle olmasa bile, depresyonum bazen ilişkimden memnun değilmişim hissiyatı verebiliyor. Bu cümle beni daha iyi hissettirdi.”

—nishmorris

Tartışmalarınızda “daima” ve “asla” sözcüklerinden kaçının.”

“Tartışmalarınızda “Hep böyle yapıyorsun.” veya “Asla şunu yapmıyorsun.” gibi cümlelerden uzak durun.” Bunların tartışmanızda işe yarama ihtimali oldukça az.”

—melissap48a00b9a1

“Müthiş ilişkiler birdenbire oluşmaz.”

“Biriyle ilişki yaşayıp her şeyin kendine kendine rayına oturmasını bekleyemezsiniz. Partnerinizi daima önceliğinizde bulundurun.”

—mackir

“Ayrılın.”

“Artık boşanmış olduğum eşimle birlikte olduğumuz dönemde gittiğimiz terapide, eşim hiçbir şekilde suçu kendinde aramadı. Hatta terapi sırasında sinirlenip, çekip gitti. Bu olaydan sonra onunla birlikte olmaya devam etmem işleri daha da kötüye sürükledi. Bazen ayrılmak, en doğru seçenektir.”

—sammit06

“Aşk birçok şey olabilir ama her şeyi göz önüne aldığımızda, bir seçimden ibarettir.”

“Onlardan nefret ettiğinizde bile, onları sevmeyi seçmeniz önemlidir.”

—juliavanb

Kaynak: BuzzFeed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir